NarutoFanFic
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
NarutoFanFic

Fan ficuri Naruto/Naruto Shippuden/Anime
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 ~Egiptul Antic~

In jos 
4 participanți

Ce civilizatie va uimit cel mai mult?
Egiptul Antic
~Egiptul Antic~ Vote_lcap80%~Egiptul Antic~ Vote_rcap
 80% [ 4 ]
Roma antica
~Egiptul Antic~ Vote_lcap20%~Egiptul Antic~ Vote_rcap
 20% [ 1 ]
Grecia antica
~Egiptul Antic~ Vote_lcap0%~Egiptul Antic~ Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 5
 

AutorMesaj
Sherry ♥

Sherry ♥


Mesaje : 192
Data de inscriere : 09/12/2013
Varsta : 24
Localizare : In pat, ce cald...

~Egiptul Antic~ Empty
MesajSubiect: ~Egiptul Antic~   ~Egiptul Antic~ Icon_minitimeDum Dec 15, 2013 12:24 pm

Hey!
Vreau sa vorbim despre cea mai veche civilizatie antica si dupa parerea mea cea mai uimitoare.Magia egiptului antic m-a fascinat de cand eram mica.Ma uitam la acele desene de pe Jetix cu Tutenstein, alias Tutankhamon.Eu as vrea doar sa vorbim in mare parte, voi spune cateva legende si tot tacamul :lol
 ~Faraonii~


Preferatul meu este cu siguranta, Tutankhamon, chiar daca a murit la varsta de 18 ani.Moartea lui este un mit, el a urcat pe tron de la varsta de doar 7 ani, era o povoara imensa pentru un copil dupa parerea mea.In acea perioada, dar a reusit sa aduca Egiptul in plina glorie, fiind considerata epoca de aur a egipului antic.Howard Carter, impreuna cu echipa lui au descoperit mumia, desi in incercarea lor stupida in a indeparta masca lui, a distrus unele probe privind moartea lui.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] />
A fost inmormantat in graba,  chiar starea lui atesta acest lucru.Adica a fost printre cele mai proaste mumii si el este faraon, el este cel care face nilul sa curga, cel care porunceste soarelui sa rasa, cel care este tot cea ce este, opps!M-a luat valul...
Prima ipoteza privind moartea lui a fost o lovitura la cap, o ipoteza total gresita din punctul meu de vedere si nu numai."Tut" s-a nascut cu o grava problema la picioare, avand un picior mai mare si unul mai mic.Ar mai fi o ipoteza, destuld e curand emisa ca sa zic asa."Tut", ar fi fost ucis in urma unui accident cu carul, mumia are gravi probleme si foarte multe fracturi, cateva coaste lipsesc.Mie una mi se pare o stare absolut deplorabila pentru un faraon, Anubis nu va ierta acest lucru.
~"Faraoane"~


Cleopatra, este absolut uimitoare.Fiica a lui Isis asa cum se autoproclama, mi se pare geniala, desi moarte ei este...penibila.Ca sa nu piarda impotriva trupelor romane, mai exact impotriva lui Octavius si crezandul pe Marc Antoni mort, ea decida sa se sinucida lasand doua cobre sa o muste.
Eu una am vazut si filmul, nu pot uita acel scenariu, decor si tot restul si mai ales replica actritei "I am Cleopatra!The Quuen of the Egypt!".
Mi s-a parut foarte epica faza cand a venit ambalata intr-un covor pentru Caesar.


~Zei~


Hathor, este preferata mea, este zeita dragostei, veseliei si a muzicii si protectoarea femeilor.
Isis, este zeita casatoriei, a fidelitatii, a vietii si a magiei.
Maat, zeita adevarului, a dreptatii.
Ea este prezenta la Curtea Dreptatii, Maat punea o pana sa de strut, impreuna cu inima celui mort, daca inima atarna balanta, inima era usoara.Dar, daca mortul nu traise o viata dreapta, balanta se inclina, inima avea sa ii fire mancata de Ammut, devoratoarea de inimi
Sekhmet, ei bine nu stiu ce sa zic...multi spun ca atunci cand oameni il batjocurau pe Ra, zeul soarelui, Hathor s-a maniat si s-a transformat in Sekhmet, zeita leoaica si a plecat sa il razbune pe Ra, zeii au trebuit s-o imbune pe Hathor cu lut rosu care semana cu sangele si pentru a reveni la adevarata sa forma.Desi sunt date despre Sekhmet ca ea este zeita luptatoare si protectoarea faraonilor.
Sunt multi zei, dar ei sunt preferati mei.
Oricum, am un mic sondaj de opinie mai sus, sper ca ati ales Egiptul.:)

Sus In jos
Ame.

Ame.


Mesaje : 376
Data de inscriere : 10/12/2013
Varsta : 25
Localizare : Fairy Tail:>

~Egiptul Antic~ Empty
MesajSubiect: Re: ~Egiptul Antic~   ~Egiptul Antic~ Icon_minitimeDum Dec 15, 2013 12:46 pm

:3 Chiar mi-am adus aminte o data de desenul acela si nu mai stiam cum se numeste:)). Il cautam dar nu-l caseam. Cum se numeste filmul? Suna interesant.
"Cleopatra", 1999.Mi se pare un film genial :).Ce-mi place ca te uiti si consumi tot ce consum eu, cand am sa-mi fac fan club, o sa te pun presedinta  :lol:
Este un film ce sa il urmaresti pe parti sau cand e ora 19:00.Vezi ca mai e o varianta cu Liz Taylor, in 1960...si ceva, deci ai grija :)))


Ok:)). Ma voi uita azi, si o sa-ti spun cum mi s-a parut.
Sus In jos
Aname

Aname


Mesaje : 177
Data de inscriere : 10/12/2013
Varsta : 23
Localizare : undeva unde nu ma vei gasi...

~Egiptul Antic~ Empty
MesajSubiect: Re: ~Egiptul Antic~   ~Egiptul Antic~ Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 2:04 am

ai dreptate e uimitoare si interesanta Very Happy 
Sus In jos
DeyaDely

DeyaDely


Mesaje : 203
Data de inscriere : 11/12/2013
Varsta : 23
Localizare : Brasov

~Egiptul Antic~ Empty
MesajSubiect: Re: ~Egiptul Antic~   ~Egiptul Antic~ Icon_minitimeVin Dec 27, 2013 5:26 am

Cred ca o sa ma uit si eu la filmul ala diseara:)
Sus In jos
Continut sponsorizat





~Egiptul Antic~ Empty
MesajSubiect: Re: ~Egiptul Antic~   ~Egiptul Antic~ Icon_minitime

Sus In jos
 
~Egiptul Antic~
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
NarutoFanFic :: Comunitate :: Discutii-
Mergi direct la: