NarutoFanFic
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
NarutoFanFic

Fan ficuri Naruto/Naruto Shippuden/Anime
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Primul tau fic?Intra aici!

In jos 

Ce spuneti?
Bune explicati, sa mai pui cateva.
Primul tau fic?Intra aici! Vote_lcap58%Primul tau fic?Intra aici! Vote_rcap
 58% [ 7 ]
Este ok
Primul tau fic?Intra aici! Vote_lcap42%Primul tau fic?Intra aici! Vote_rcap
 42% [ 5 ]
Nu mai pune esti varza!
Primul tau fic?Intra aici! Vote_lcap0%Primul tau fic?Intra aici! Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 12
 

AutorMesaj
Sherry ♥

Sherry ♥


Mesaje : 192
Data de inscriere : 09/12/2013
Varsta : 24
Localizare : In pat, ce cald...

Primul tau fic?Intra aici! Empty
MesajSubiect: Primul tau fic?Intra aici!   Primul tau fic?Intra aici! Icon_minitimeMier Dec 11, 2013 12:02 pm

Hey, hey!
Sunt sigura ca toti ne-am aflat in aceasta situatie "Primul nostru fic", ce trebuie sa facem, aveti mai jos o micuta lista care cu siguranta o sa va ajute.Very Happy 


 Like a Star @ heaven 1.Numele personajelor :
Intodeauna vad chiestia asta pe care cand o citesc, imi vine sa ies de pe pagina :
!.ASA NU:
"Buna!Ah!Am uitat sa ma prezint, numele meu este Sakura Haruno am 16 ani, am parul ca florile de cires si ochii precum cele mai stralucitoare smaralde".

Eu nu sunt perfecta, recunosc, dar nu va prezentati intr-o carte n-o sa vedeti niciodata asa, va rog, lasati personajele sa fie descoperite usor, e simplu, priviti :
!ASA DA :
"-Sakura!Glasul acela cristalin m-a trezit din visare si mi-am intors capul, imi dau mana prin parul meu roz precum fraga, ochii mei verzi  isi atintira privirea catre brunetul care m-a strigat, ochii lui negri  ca doi carbuni.".

Sper din toata inima ca ati inteles, am sa postez putine puncte, pentru-ca de multe lucruri ne dam seama singurei :)


 Like a Star @ heaven 2.Descrierea :
Pai cam de multi dintre noi este neglijata acest lucru, multi cred ca descrierea consta si in descrierea hainelor...ei bine credeti-ma ca asta nu conteaza aproape de loc, dar puteti sa il descrieti, foarte multi incepatori scriu asa :
!ASA NU :
"Ma uit la cerul albastru si ies din casa, ma intalnesc cu Naruto, care era imbracat cu un trening portocaliu si purta o bandana albastra, el are ochii albastri si parul blond.Merg mai departe catre doamna Tsunade o blonda, cu ochii ciocolati.Ajung in birou, deschid usa de lemn de cires si privirea mea ramane atintita asupra marului rosu".

Sa va explic de ce nu este bine, in primul rand este plictisitor, detalile sunt putine si absolut insignifiante, aveati atatea ocazi sa folositi niste comparati si epitete, metafore, eu voi descrie tot acelas lucru doar ca putin mai diferit.
!ASA DA :
"Privesc melancolica cerul albastru ca  marea , merg cu pasi mici si apasati catre o singura tinta, Tsunade, intodeauna sta la biroul ei, dandu-si dupa ureche parul ei blond ca spicele graului si fluturand din ochii ei ciocolati.O voce familiara ma trezeste din visare, era doar Naruto, blondul ma saluta si merge mai departe, punandu-si mainile in parul lui blond ca soarele, ochii lui albastri ca marea m-au privit pret de cateva secunde.Ajungand in biroul ei, deschid usa din lemn, care scoate un mic scartait enervant, iar apoi o inchid.Ochii mei verzi de jade, o cauta pe Tsunade, iar apoi imi dau seama ca pe locul ei sta pe un mar rosu ca sangele.".


Sincer am incercat sa fac ceva foarte, foarte simplu sa va fac sa intelegeti.


 Like a Star @ heaven 3.Dialogul,
Multi dintre voi pf...folosesc dialogul in exces si este si foarte, foarte sec.Dialog sec inseamna ca sunt fraze foarte simple "Buna!", "Pa-pa!", "Ce faci?","Bine".
Aceste replici scurte trebuie bagate in dialogul indirect, dar depinde si de lungimea capitolului, daca capitolul este de 30 de randuri, iar noi avem 10 randuri deja e exces si se vede foarte urat, aveti mai jos cateva exemplu, foarte, foarte simple.
!ASA NU:
" -Ce faci Sakura?
   -A!Bine, uite...
   -Lasa asta!Ghici cu cine m-am intalnit!
   -Cu Sai?"
Cred ca este suficient, o sa iau acest dialog si o sa il transform in dialog indirect.
!ASA DA:
"Eram cu Ino, cea mai buna pietena mea, brusc am inceput o discutie, defapt ea incepand-o. Ma intreaba ce fac, dar eu nici nu apuc sa raspund caci ea ma pune sa ghicesc cu cine s-a intalnit, nu e foarte greu de ghicit : "Cu Sai?"ii raspund eu.".
Stiu sunt chiesti banale unele, dar ganditi-va pentru primul fic este...nectar de nuci :).
Sus In jos
 
Primul tau fic?Intra aici!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hei!Si eu pe aici!^^
» Mina, aici!
» Misa-chan e aici !!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
NarutoFanFic :: Bun venit pe forum :: Anunturi-
Mergi direct la: